Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Sosyalist Enternasyonal Kadın örgütünden Afganistan açıklaması

Sosyalist Enternasyonal Kadın örgütü Afganistan’daki gelişmeler üzerine bir açıklamada bulundu. Açıklamada, “Kadın aktivistler, gazeteciler ve TV sunucuları, avukatlar ve iş kadınları artık kendileri ve aileleri için korku içinde yaşıyor, kız öğrencilerin üniversitelerine okumaları engelleniyor. Ne yazık ki, birçok kadın ve kız çocuğu şimdi gelecekleri için alarm veriyor ve umutsuz bir kaçma arzusunu ifade ediyor” ifadelerine yer verdi.

Sosyalist Enternasyonal Kadın örgütünden Afganistan açıklaması
132
26 Ağustos 2021 - 21:40

Sosyalist Enternasyonal Kadın örgütünden Afganistan açıklaması şöyle:

SIW, hem her türlü şiddet ve zulmü kınamış hem de bu sıkıntılı durumla karşı karşıya kalanlar için uluslararası dayanışmanın önemi vurgulayarak, 140 ülkede Enternasyonale bağlı tüm grup ve STK üyelerini Afgan halkıyla sıkı bir dayanışma içinde olmaya ve desteklemeye çağırmıştır.

Afgan halkının vahim durumu, uluslararası toplumdan acil bir yanıt gerektiren yürek burkan bir insani krizi olarak ifade edilmiştir. Özellikle kadın ve çocukların yaşadıkları sorunlar dile getirilirken, erken yaşta yapılan evlilikler, eğitim ve sağlıkta karşılaşılan sorunlar, kadınların karar mekanizmalarında ve yönetimlerde yer almaması, kadın ve kız çocuklarının üzerindeki baskılar, yaşanan kuraklıklar, mültecilerin durumu, ülke içi yer değiştirmeler vb zorluklar ifade edilmiştir.

Ayrıca yapılan açıklamada Taliban yönetimi, Afganistan’ da sürdürülebilir barış ve refahın yaratılmasına öncelik vermeye, özellikle uluslararası hukuk çerçevesinde tüm vatandaşların insan hak ve özgürlüklerine saygı duymaya çağırılmıştır.

AFGANİSTAN’DA KADIN VE KADIN HAKLARININ DURUMU BİLDİRGESİ

Afganistan’ın Taliban güçlerinin kontrolüne geçmesinin ardından, Sosyalist Enternasyonal Kadın, hem Afganistan’daki her türlü şiddet ve baskının kınanmasında hem de Afganistan’ın güçlü bir şekilde desteklenmesinde uluslararası toplumla sıkı bir dayanışma içindedir.

Masum siviller bu üzücü duruma yakalandı. Ne yazık ki, Afgan halkı için, 2009’dan bu yana neredeyse 111.000 kişinin ölümüne neden olan ve özellikle kadınlar ve çocuklar olmak üzere tüm sivil yaşamı ciddi şekilde etkileyen birkaç yıldır neredeyse sürekli bir sivil huzursuzluk yaşandı. Ayrıca, şiddetli bir kuraklığın yıkıcı etkileri, yaygın açlık ve akut yoksullukla sonuçlanmıştır.

Afgan halkının içinde bulunduğu vahim durum, uluslararası toplumun acil ve acil yanıtını gerektiren, yürek burkan bir insani krizdir. Taliban’a olan güven, özellikle kadınlara ve kızlara yönelik tarihsel olarak sert ve kısıtlayıcı eylemleri göz önüne alındığında son derece kırılgandır. Ergen kızların yaşlı erkeklerle zorla evlendirilmeleri, sağlık hizmetlerine çok sınırlı erişim, kızların yeterince eğitilmemesi ve kadınların ev dışında çalışmasının yasaklanması gibi baskıcı uygulamaların hatıraları unutulmadı.

Kadınların hafızalarında da taze olan, son 20 yılda kadın hakları, özgürlükleri, statüleri ve esenliklerinde kaydedilen önemli ilerlemedir. Bunlar arasında 2001’de 56’dan 2017’de 66’ya yükselen kadın yaşam beklentisi, ilkokullardaki kız çocukların sayısı yüzde 33’e yükselen ve eğitim, tıp, yargı, yönetişim, askeri ve sivil altyapıdaki kilit rollerdeki kadın sayısındaki artışlar yer alıyor.

Bunlar, kadınlara topluluklarında daha önce sahip olduklarından daha fazla söz ve etki sağladı. Kırsal alanlarda tablo kuşkusuz daha az ilericiydi, çoğunluk tarafından tutulan aşırı muhafazakâr görüşler, yani aşırı kadın baskısına geri dönme olasılığı her zaman mevcuttu. Yaklaşık 3,7 milyon çocuğun hiç eğitim almadığı ve bunların yüzde 60’ının kız olduğu eğitimle ilgili önemli sorunlar devam etti. Ayrıca, Mart 2021’de Moskova’da sadece bir kadın delegenin- Habiba Sarabi’nin bulunduğu ve Taliban delegasyonu arasında hiç kadın bulunmadığı Afganistan Barış Konferansı da dahil olmak üzere, kadınların yönetime ve karar alma süreçlerine katılımının hayal kırıklığı yaratacak şekilde asgari düzeyde kaldığını belirtmek cesaret kırıcıydı.

Kadınlar kendilerinin yetenekli barış müzakerecileri olduklarını kanıtladıkça, daha fazla kadın dahil olsaydı nelerin kararlaştırılabileceğini kim bilebilir. Afgan kadınları için, önemli boşluklar olmasına ve genel olarak ilerleme çok daha hızlı olabilirdi, ancak gelecek için biraz heyecan ve umut vardı ve kadınların güveni ve özlemleri yavaş yavaş büyüyordu. Şimdi, Ağustos 2021’de, Taliban liderleri barış yaratma niyetlerini, kadınlara ve kız çocuklarına adil muamele gösterme ve kadınları yönetim rollerine dahil etme planlarını açıkladılar. Ancak, ne yazık ki, gerçekte durum böyle değil ve uluslararası ilginin bir kez ortadan kaldırılmasıyla, kadınların ve kızların durumunun vahşi baskıya dönebileceğini düşündüren bir dizi rahatsız edici olay şimdiden yaşandı. Bir zamanlar kadınlar tarafından üstlenilen devlet rolleri geri çekilmekte ve bunun yerine erkek akrabalarına sunulmaktadır. Kadın sağlık personelinin işe gelmekten çok korkması kadın sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Kadın aktivistler, gazeteciler ve TV sunucuları, avukatlar ve iş kadınları artık kendileri ve aileleri için korku içinde yaşıyor, kız öğrencilerin üniversitelerine okumaları engelleniyor. Ne yazık ki, birçok kadın ve kız çocuğu şimdi gelecekleri için alarm veriyor ve umutsuz bir kaçma arzusunu ifade ediyor.

Bir diğer önemli konu da birkaç yıldır siviller için büyük bir aksama ve sıkıntıya neden olan sivil ülke içinde yerinden edilmenin etkisidir.

Yalnızca Mayıs 2021’in sonundan bu yana, yüzde 80’i kadın ve çocuklar olmak üzere, sivil huzursuzluk nedeniyle yerinden edilmiş çeyrek milyon sivil oldu. Kadın mültecilerin, mülteci yolculukları sırasında ve varış noktalarına vardıklarında artan fiziksel ve cinsel şiddet riski altında oldukları iyi belgelenmiştir. Kadın mülteciler, kişisel ve hijyen onurunu ve anne bakımı da dahil olmak üzere tıbbi bakıma erişimi sağlayacak kaynaklar da dahil olmak üzere, sıklıkla temel insan haklarından mahrum bırakılmaktadır.

Bu nedenle, birçok Afgan kadın ve kızı için şu anda günlük fiziksel ve duygusal acıları, uluslararası toplumun görmezden gelemeyeceği acil, akut bir insani krizdir. Bu üzücü durum önümüzdeki haftalarda ve aylarda ortaya çıkmaya devam ederken, uluslararası toplumun gözleri Taliban’ın tepkisini yoğun bir ilgiyle izliyor olacak. Sosyalist Enternasyonal Kadınlar, Taliban’ı insani, cinsiyetçi yaklaşımlara öncelik vermeye güçlü bir şekilde teşvik etmek için sesini uluslararası toplumla birleştiriyor

YENİSOLUK
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.