Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

27-28 Ağustos Ülke Gündeminden

27-28 Ağustos Ülke Gündeminden
7
28 Ağustos 2021 - 9:39

 

-Bugün saat 12.00’de, Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 857’ncisini online gerçekleştirecek.

…..

-Bugün saat 12.00’de, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek için İHD Ankara Şube binasında basın toplantısı düzenleyecek.

….

-Bugün saat 12.30’da, Roboski İçin Adalet Girişimi, katliamın 116’ncı ayında İHD Ankara Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirecek.

….

-Bugün saat 13.00’de,İHD İzmir Şubesi hasta mahpuslara özgürlük inisyatifi hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek amacıyla Konak Eski Sümerbank önünde açıklama yapacak.

…..

-Bugün saat 12.00’de, İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla sürdürdükleri eylemin 655’incisini online olarak gerçekleştirecek.

….

– Bugün saat 13.30’da, İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 492’nci F Oturumu eylemini online gerçekleştirecek.

….

-Bugün saat 19.00’da, Kadıköy Süreya operası önünde, Gençlik örgütleri, ‘Gençlik HDP’yi Kapattırmayacak’ adıyla açıklama yapacak.

…..

-Bugün saat, Kadıköy, BEKSAV’da, saat 17.00’de, HDP İstanbul İl Meclisi tarafından, savaşa, ırkçılığa, krize karşı birlikte mücadele adıyla form düzenlenecek.

….

-İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) Orta Doğu’daki emperyalist müdahaleler sonucu yaşanan göçlere ve mültecilere dair açıklama yayımladı.

“Savaşlar emek sömürüsünün en kirli yüzüdür, mülteciler ucuz iş gücü değildir!” denilen İİSŞP açıklamasında “Aynı tezgâhta alın teri döküyoruz, aynı kişiler tarafından sömürülüyoruz. O halde tüm bu sömürü politikalarına karşı da birlikte mücadele etmek tek çaremizdir!” denilerek mücadele çağrısı yapıldı.

….

-Hükümet ile yetkili sendika arasında imzalanan satış sözleşmesine karşı kamu emekçileri Türkiye’nin pek çok şehrinde iş bıraktı.

Adana, Adıyaman, Aydın, Antalya, Alanya, Ayvalık, Batman, Bartın, Bolu, Bandırma, Çanakkale, Çorum, Denizli, Dersim, Düzce, Diyarbakır, Eskişehir, Antakya, Antep, İskenderun, Kocaeli, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Fethiye, Ordu, Sakarya, Sivas, Samsun, Tokat, Van, Urfa ve Zonguldak’ta işyeri önlerinde eylem yapan kamu emekçileri “satış sözleşmesini kabul etmiyoruz” dedi.

Eylemde yapılan açıklamada müjde olarak duyurulan satış sözleşmesinin aileleri ile birlikte 20 milyon kamu emekçisini sefalete teslim ettiğine dikkat çekilerek şunlar ifade edildi:

“Varılan mutabakata göre; Hükümetin 12 Ağustos’ta yaptığı ilk teklifin 2022 yılı için sadece 1 puan, 2022 için ise 2 puan, yani toplamda 3 puan artırıldığı mutabakat büyük kazanım, bir başarı gibi sunulmaktadır. Oysa bir toplu sözleşmenin başarılı ya da iyi bir toplu sözleşme olarak gösterilmesinin kriterleri açıktır. Bir toplu sözleşmede başarının temel kriteri ne talep ettiğiniz ne aldığınız arasındaki makasın ağzı ile ölçülür. Buna göre masaya “yetkili” sıfatı ile oturanlar ve bu dönem ortak hareket ettikleri konfederasyon 2022 için %21 maaş artışı artı %3 refah payı artı 600 TL önceki dönem kaybı talep etmiştir. Yani 2022 yılı için %39 maaş artışı talep etmiştir. Buna karşım 2022 yılı için altışar aylık dilimler halinde %.5.+%7 maaş artışına imza atmıştır. Yine 2023 için %17 maaş artışı + %3 refah payı teklifine karşılık altışar aylık dilimler halinde %8 + %6 oranına imza atılmıştır. Kısacası iki yıl için toplamda %67,2 maaş artışı teklif eden “yetkili” konfederasyon iki yıl için toplamda %26 oranına imza atmıştır. Teklif ve varılan mutabakat arasında iki yıl için toplamda 41 puan fark vardır. Bunun anlamı 5,5 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin en az bir yılının çalınmasıdır.”

….

-“İnsanca yaşam, demokratik grevli toplu sözleşme için hizmet üretmiyoruz, grevdeyiz!” diyen KESK İstanbul Şubeler Platformu, İstanbul Tıp Fakültesi önünde açıklama yaptı.

-Birleşik Metal-İş, MESS grup toplu iş sözleşmesi (TİS) teklifini açıkladı. Birleşik-Metal İş Sendikası ücretlerin yüzde 9 artırılmasını, sonrasında ise saat ücretine 4.60 TL zam yapılmasını istedi.

….

-KESK “İnsanca yaşam, demokratik grevli toplu sözleşme için hizmet üretmiyoruz, grevdeyiz” dedi. Ülkenin pek çok yerinde yapılan grev için İstanbul’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ataşehir Posta Dağıtım Merkezi önünde açıklama yapıldı.

….

-İzmir’de kamu emekçileri sefalet zammını kabul etmiyoruz diyerek iş bıraktı. “İnsanca yaşam insanca bir ücret, grevli demokratik TİS!” talebi ile Konak Çalışma Bölge Müdürlüğü önünde yapılan eylem yapıldı.

Açıklamayı KESK Şubeler Platformu adına BES Şube Başkanı Mustafa Güven okudu ve şunları ifade etti:”Birincisi Cumhur sendikalarının üye sayısının çoğunluğu sağlaması, ikincisi kamu emekçilerinin çok sayıda sendikaya bölünmüş olmasının ortak mücadeleyi engellemesi. Son 5 Toplu Sözleşme görüşmesinde kamu emekçilerinin kayıplarla çıkmasının başka bir açıklaması yoktur.”

….

-İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Tez-Koop-İş sendikasında örgütlü işçiler toplu iş sözleşmesi(TİS) talepleri için Ayazağı Kampüsü yemekhanesinden Rektörlüğe kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

TİS görüşmelerinde, asgari ücret düzeyinde ücret, çalışma saatlerinin haftada 40 saatten 45 saate çıkarılması, iş tanımının esnekleştirilmesi gibi dayatmalardan kaynaklı anlaşma sağlanamıyor.

Tez-Koop-İş Sendikası’na üye işçiler Ayazağa Kampüsü 75. Yıl Yemekhanesi’nden toplu şekilde Rektörlüğe yürüdü. Rektörlük önünde yapılan açıklamada İTÜ Rektörlüğü’ne ve rektörlüğün bağlı olduğu MİK-SEN Mahalli İdareler Kamu İşveren Sendikası’na (MİK-SEN) seslendi.

MİK-SEN’in dayatmalarıyla sözleşmenin imzalanamamasından da işçilerin mağdur edildiği vurguladı.

…..

-Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Akınalbella’da işten atılan DİSK Tekstil üyesi 2 işçinin direnişleri sürüyor. DİSK Tekstil konuyla ilgili fabrika önünde açıklama yaparak “Fabrika yönetimine yeniden çağrı yapıyoruz: İşçilerin yasal haklarına saygı duyun” dedi.

….

-Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, “Adil yargılanma” talebiyle girdiği ölüm orucunun 238. gününde ölümsüzleşen Avukat Ebru Timtik’i Gazi Mahallesi’nde bulunan mezarı başında andı.

“Ebru Timtik ölümsüzdür!” yazılı pankartın açıldığı anmada saygı duruşunun ardından ÇHD İstanbul Şube Başkanı Çiğdem Akbulut konuştu.Akbulut, Timtik’in direnişiyle bütün dünya halklarına mücadeleyi işaret etti.

….

-HDP İstanbul İl Örgütü, kaçırılarak işkence yapılan PM üyesi Celal Yalçın için Zincirlikuyu metro çıkışında gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Çete ve mafya düzenine boyun eğmeyeceğiz” dedi.

….

-CarrefourSA Esenyurt depoda işten atılan eski işçi temsilcisi Murat Polat İstanbul Maltepe’de bulunan CarrefourSA Genel Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

“Direne direne kazanacağız!”, “Kahrolsun sarı sendikalıcılık!”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız!” sloganlarının atıldığı eylemde Murat Polat açıklamayı okudu.

-Yalova Belediyesi’ne hizmet veren taşeron şirkete bağlı işçilerden 11’i “performans düşüklüğü’’ gerekçesiyle bir hafta içinde işten çıkarıldı.

Belediyenin farklı hizmet noktalarında çalışan işçiler, “performans düşüklüğü’’ nedeniyle iş akitleri tek taraflı fesh edildi.

CHP’li Belediye Başkanı Vefa Salman’ın hakkında açılan soruşturma gereği açığa alınmasıyla birlikte işçi çıkartılmasının, AKP meclis üyesi Mustafa Tutuk’un başkanlık görevini vekaleten sürdürdüğü dönemde yaşanması dikkat çekti.

Belediye yönetiminin AKP’ye geçmesiyle, DİSK’e bağlı Genel İş sendikasına üye emekçiler üzerinde baskının arttığını belirtiyor. İşçiler çıkartılacak işçi sayısının her geçen gün artacağını ifade ederek, Genel İş yönetimini kendilerine destek olması ve yanlarında durması çağrısı yapıyor

-Dicle Nehri’nin kıyısına paralel dizilen Diyarbakır, Fiskaya ve Feritköşk Mahallesi, “riskli alan” kararıyla yıkılmak isteniyor. Yurttaşlar evlerini yıktırtmayacaklarını belirtirken STÖ temsilcileri ise kentin var olan sosyolojik yapısının dönüştürülmesinin planlandığını söyledi.

Bakanlar Kurulu kararı ile kamulaştırılan ve yıkım kararı alındığı ortaya çıkan Dicle Nehri kıyısındaki Dicle ve Feritköşk Mahalleleri sakinleri, buna tepki göstererek “Dişimizle, tırnağımızla bu iki mahalleyi yarattık. Hilton’un manzarasını bozduğu için evlerimizi yıkmak istiyorlar. Sur gibi yıkmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

-Muğla Milas ilçesi İkizköy yakınındaki Akbelen Ormanı’nın Limak Holding’e ait Yeniköy-Kemerköy Termik Santrallerine kömür temini için kesilmesine karşı köylüler ve yaşam savunucularının direnişleri devam ediyor.

İkizköy Çevre Komitesi ve Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Yaşamı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK) tarafından, Akbelen Ormanı’nın kesilmemesi ve bakan tarafından verilen iznin iptal edilmesi istemiyle, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bir mektup yazıldı. Mektubu 106 dernek, siyasi parti ve kitle örgütü imzaladı.

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.