Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Cevizlibağ ve Tuzla’da haklarına sahip çık, 24 Ekim Mitingine katıl çağrısı

Cevizlibağ ve Tuzla’da haklarına sahip çık, 24 Ekim Mitingine katıl çağrısı
16
05 Ekim 2021 - 13:49

Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı olarak hangisini görmek istersiniz?”

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İşçi ve Emekçi Mitingi Koordinasyonu, İstanbul’da, Çevizlibağ ve Tuzla İçmeler mevkiinde, iki koldan sabah işlerine giden işçi ve emekçilere hakları hatırlatılarak mitinge katılmaları çağrısında bulundu.

 

Dağıtılan bildirilerde ve yapılan anonslarda işçi ve emekçiler 24 Ekim mitingine davet edilirken şu ifadelere yer verildi

 

“İşten atmak yasaklandı” denilmesine rağmen bunun bir kandırmaca olduğu ortaya çıktı. Oysa, pandemi sürecinde milyonlarca işçi ya ücretsiz izne çıkarıldı ya da Madde 25/2 ile (Kod 29) işleri ellerinden alındı. Yüz binlerce kamu emekçisi haksız ve hukuksuz bir şekilde KHK’larla işten atılıp fişlenip tüm hakları elinden alındı. Hala fabrikalarda, işyerlerinde sendikal haklar engelleniyor. İşsizlik her geçen gün büyüyor. EYT’lilerin yaşadığı hak gaspları devam ediyor. Yine Fabrikalarda taşeron sistemi işçileri ezmeye devam ediyor. Yeterince iş güvenliği olmadığından ağır iş kollarında ölümlerin önü alınamıyor. Zaten iş güvencesi yok. Kamu emekçileri toplu sözleşme adı altında açlığa mahkum edildi. Emekliler yaşamını sürdüremez durumda. Diğer yandan yükselen enflasyon karşısında ücretler eridi. Temel tüketim maddelerine, faturalara, ev kiralarına gelen zamlar karşısında yoksul insanlar açısından yaşam çekilmez oldu.. Bir yandan okullarını bitiren öğrenciler işsiz, okula devam edenler barınak ve ekonomik sorunlar yaşıyor.”

 

Tüm bunlara karşılık, pandemi sürecinde iktidar korumasında patronların karlarına karlar kattığını, işçi ve emekçilerin, halkın ise daha da yoksullaştığı ifade edilerek, bunun bir kader olmadığı, 24 Ekim’de kartal meydanı’nı doldurarak haklı taleplerine sahip çıkması çağrısında bulunuldu.

 

Yapılan çağrıda, mitingin gerekçesi ve talepleri şu şekilde dile getirildi:

 

“Ne istiyoruz? Madde 25/2 (Kod 29) Kaldırılsın. Herkese İş ve Gelir Güvencesi Sağlansın! Taşeron Çalışmak Yasaklansın! İş Yerlerinde Taciz, Baskı, Mobbing Son Bulsun! KHK’lar İptal Edilsin!Sendikal Örgütlenmenin Önündeki Engeller Kaldırılsın!Emeklilikte Yaşa Takılanların(EYT)hakları iade edilsin”

 

Öte yandan 24 ekim mitingine kadar meydanlarda, alanlarda, cadde ve sokaklarda, fabrika önlerinde halka bildiri ve anonslarla çağrılar devam edeceği vurgulandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.