Advert
Advert

Sol Medya

Dur Demek İçin Sen De Gel! Kazdağları Hepimizin!

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi başkanı Pınar Bilir, Çanakkale ve ilçelerde devam eden çevre mücadelesini, Bayramiç’te faaliyete geçirilmek istenen Halilağa Bakır Madeni Projesi`nin 15.09.2020 tarihinde yapılması planlanan ÇED Halkı Bilgilendirme toplantısını ve süreci değerlendirdi.

Dur Demek İçin Sen De Gel! Kazdağları Hepimizin!
Çiğdem ÇİMEN( cigdemcimen28@gmail.com )
142
15 Eylül 2020 - 0:50

 

 

Çanakkale kent Konseyi Çevre Meclisi çatısı altında geçtiğimiz yıl, Su ve Vicdan Nöbeti’ni başlatmıştık. Kazdağları’ndaki metalik madencilik projeleri devam ediyor. Geçen yıl yüzbinlerce insanın katıldığı, tepkilerini gösterdiği alanda şuan yeni yeni projeler gündeme gelmekte. Bunlardan birisi de Çanakkale, Çan ve Bayramiç arasında kalan Halilağa, Hacıbekirler, Muratlar Köyü’nü kapsayan bir proje.

Burasıda yine Temmuz 2019 tarihinde Kanadalı bir firmadan, Cengiz Holding tarafından devralınmıştı. Projenin ruhsat alanı 560 bin hektar. İşletilecek maden bakır madeni. Yine burada öngörülen zenginleştirme, arama ve akıt depolama sahası. Buna dair yarın 15 Eylül 2020 Salı günü, Hacıbekirler Köyü’nde ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı yapılacak.

 

NEDEN BU PROJEYE İTİRAZ EDİYORUZ

Bu toplantıya katılıp itirazlarımızı ileteceğiz. Neden bu projeye itiraz ediyoruz? Öncelikle Kirazlı’daki projenin 2-3 katı büyüklüğünde bir alandan bahsediyoruz. Bahsettiğimiz alan; hem Bayramiç Ovası’nı hem Çan Ovası’nı besleyen su kaynaklarının, tarımsal sulama için var olan göletlerin sularının tüketileceği bir proje olacaktır.

ÇED’ler elbette bir taahhüt ve hikâyeden ibarettir. Bizler yaşam adına orada olacağız. Ve yaşamı savunduğumuzu bir kez daha kendilerine ileteceğiz. Bu projelerinin hiçbirisinin toplum için yararı yoktur. Sadece şirketler kar elde etmektedir. Eğer doğru beyanlarda bulunuyorlarsa da belki küçük miktarlarda devlet hakkı payları vardır. Bunun dışındaki bütün vaatleri ve beyanları sadece ÇED onayını alana kadardır.

BU TOPLANTILARA KATILMAMIZ ANAYASAL BİR HAKTIR

Bizlerin bu toplantılara katılması Anayasal bir haktır. Zaten adı üstünde Çevresel Etki Değerlendirmesi Halkı Bilgilendirme Toplantısı. Bu sadece oradaki birkaç köyü ilgilendiren mesele değil. Başta Çanakkale halkı olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ilgilendiren bir problemdir.

YAŞAM HAKKIMIZI SAVUNACAĞIZ

Bizler de bu toplantılara katılacak, anayasal hakkımızla bu toplantılarda yer alacak ve itirazlarımı ileteceğiz. Çanakkale’den hareket yerimiz Eski Carrefour olacak. Saat 08.30’da oradan hareket edeceğiz. Hem tahsis ettiğimiz araç hem de özel araçlarımızla yarın saat 11.00’de Hacıbekirler Köyü’nde ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı’nda yer alacak ve projeye dair itirazlarımızı ileteceğiz.

Bütün Çanakkale halkına duyurumuzdur. Katılım herkesin bir Anayasal hakkıdır. Hiçbir engelleme ya da yasak söz konusu olamaz. Bu tarz engellemelerle karşılaşıldığında bunun tutanak altına tutulması önemlidir. Yarın Hacıbekirler Köyü’nde saat 11:00 ‘de yaşam haklarımız adına buluşmak üzere Kent Konseyi Çevre Meclisi Yürütmesi adına sizleri toplantıya davet ediyor ve saygılar sunuyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.