Advert
Advert

Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/0944b191af.jpg

İslam’ın yok oluşu -1-

İslam’ın yok oluşu -1-
Adem KAYAN( adem@solmedya.com )
60
07 Temmuz 2021 - 11:11

İslam Dini; çıkışı ve temel felsefesi itibariyle, diğer bütün dinlerde hakim olan ruhban sınıfının devlete ve kamu idaresine sızmasına engel olduğu için Rönesans dönemine kadar insanlığa özgürlük sağlamıştır. Avrupa’da rönesansla başlayan uyanış, Hristiyan bağnazlık ve radikalizmin karşı Milliyetçiliğin getirdiği üretim ilişkilerini -örf ve adetlerin dinsel değerlere karşı üstünlük sağlaması – ön plana çıkarmıştır. Hristiyan ruhban sınıfı; sanayi devriminin getirdiği pozitif hukuk sistemi içinde tamamen kontrol altına alınmıştır.

Ruhban sınıfını kontrol altına alan gelişmiş ülkelerin pazar arayışlarında İslam Dininin radikalleştirilip devlet sistemine egemen olması müşterek bir strateji yaratmıştır. Hindistan ve İran üzerinden başlatılan ruhban sınıfı -cemaat ve tarikatlar- dalgası İslam Ülkelerinin kendi aralarındaki savaşları meşrulaştırmıştır. İslam Ülkelerinde bilinçsizce benimsenen Milliyetçiliği kullanan batı emperyalizmi Osmanlı İmparatorluğununun yıkılmasını içte ruhban sınıfı, dışta ise, Sırbistan, Yunanistan, Mısır, Suudi Arabistan üzerinden başlatılan Milliyetçilik dalgaları ile sağlamışlardır.

Batı Emperyalizminin yirminci yüzyılın ikinci yarısında; yani Soğuk Savaş döneminde, anti – kapitalist ideolojilerin yıkılmasında İslam Dininin nükleer silahlardan daha güçlü işlev gördüğünü keşfetmesi, yeni bir dönemi başlatmıştır. Küresel güçlerin nükleer silahları kontrol etme mekanizmaları işlev gördüğü halde, deizmle güçlenen İslam Felsefesinin kontrolü mümkün görülmemiştir. O halde İslam Dininin belirli kalıplara sokulup şeytanlaştırılarak ön plana çıkarılmasından daha etkili bir yöntem kalmamıştır. İlk deneyimi İran üzerinde başarıyla uygulayan Fransa’nın ardından ABD – İngiltere’nin Arap Baharı, Mısır’da Müslüman Kardeşler ve nihayet IŞİD operasyonları İslam Dininin şeytanlaştırılmasına yeterli ivmeyi sağlamıştır. Çünkü, çağdaş model ülke olarak kabul edilen Türkiye’nin artık İslam Dininin sözcülüğüne soyunması İslam Felsefesini temelden dinamitlemiştir.

DEVAM EDECEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.