Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

28-29 Ağustos Ülke Gündeminden

28-29 Ağustos Ülke Gündeminden
69
29 Ağustos 2021 - 11:16

 

-Bugün saat 18.00’de, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Dersim’de devam eden yangına dikkat çekmek için Kadıköy Rıhtım’da açıklama yapacak.

…..

-Bugün saat 13.00’de, DAD Ankara Şubesi, Mamak’ta bulunan Ana Fatma Cemevi’nde etkinlik düzenleyerek, aşure dağıtacak.

….

-Bugün saat 17.00’de,HDP Kadın Meclisi, “Savaşa, talana, tecride, ırkçılığa karşı kadınlar barışı konuşuyor” sloganıyla Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenleyecek.

….

-Bugün saat 17.00-23.00 arası, Maltepe, Nurettin Sözen Parkı’nda, Gülsuyu ve Gülensu Güzelleştirme ve Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından, Çeteleşme, Uyuşturucuya ve Yoksullaşmaya Karşı GÜLENSU VE GÜLSUYU HALK FESTİVALİ gerçekleştirilecek. Bu kapsamda panel ve konserler yapaılacak.

….

-Hozat’ta mera olarak kullanılan bölgede mermer ocağı çalışmalarının başlatılmasına karşı harekete geçen Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin, kentin maden ve taş ocaklarıyla talan edildiğini belirtti.

…..

-Batman’da 350 bin kişinin hala aşı olmadığını belirten SES Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan, kentte günlük vaka sayısının 500 olduğunu söyledi.

…….

-Yemeksepeti’ndeki örgütlenmenin aynı işkolundaki işçiler için umut oluğunu belirten TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, “Bu bile tek başına büyük bir başarıdır ve muhakkak bunu toplu sözleşme ile taçlandıracağız” dedi.

…..

-Açlık grevinde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’in anma töreninde polisin hakaretine maruz kalan Gülsüm Elvan, polisin “Ben mi öldürdüm; öyleyse iyi yapmışım” sözlerinin aklından çıkmadığını belirterek, “Artık rahatça insanları öldürdüklerini söyleyebiliyorlar” diyerek tepki gösterdi.

….

-Roboski İçin Adalet Girişimi, Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin öldürülmesine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Katliamın 116. ayı dolayısıyla yapılan açıklamaya İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen ve İHD Şube Eşbaşkanı Sevil Turgut katıldı.

Adaletin sağlanması için 116 aydır seslendiklerini söyleyen Turgut, seslerini ne devlet ne de uluslararası mekanizmaların duymadığını söyledi. Savaşın bir sömürü düzeni olduğunu ve başka saldırıların önünü açtığını belirten Turgut, “Cezasızlığın hakim olduğunu bilenler pervasızca nefret suçu işlemeye devam ediyor. İşin en acı tarafı da bu nefret suçlarını körükleyen siyasetçilerin söylemleri ve tutumlarıdır” dedi.

…..

-Geleneksel olarak her yıl yapılan 1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Kuruluş Festivali bu yılda PSAKD, HDP, HDK, ESP, SMF, Partizan, KÖZ ve Anadolu Yakası Dersimliler Derneği tarafından çeşitli etkinliklerle 4-5 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Festivalin birinci günü kültürel bölümle devam edecek. Saat 20.30’da Ozan Yağan konseri, 21.30’da sinevizyon gösterimi ve saat 22.00’da Grup İsyan Ateşi ve Koma Gölgedekiler konseriyle son bulacak.Festivalin 5 Eylül programı ise saat 12.30’da 2 Eylül yürüyüşü ile başlayacak. Program saat 14.00’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nde verilecek yemekle devam edecek.2 Eylül Festivali saat 17.00’da Kadın Drama Atölyesi, 18.00’da forum, 19.30’da tiyatro gösterimi ve saat 20.00’da düzenlenecek konserle son bulacak. Konserde; Pınar Aydınlar, Nurettin Güleç, Grup Vardiya ve yerel sanatçılar sahne alacak.

….

-Akınalbella’da işten atılan DİSK Tekstil üyesi iki işçinin direnişleri sürerken sendika fabrika önünde açıklama yaparak “İşçilerin yasal haklarına saygı duyun” dedi.

Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Akınalbella’da işten atılan DİSK Tekstil üyesi 2 işçinin direnişleri sürüyor. DİSK Tekstil konuyla ilgili fabrika önünde açıklama yaparak “Fabrika yönetimine yeniden çağrı yapıyoruz: İşçilerin yasal haklarına saygı duyun” dedi.

Eylemde konuşan DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Akınalbella’da işçilerin, ücret düşüklüğüne, mola süresinin yasa dışı şekilde azaltılmasına, kuralsız ve son derece ağır koşullarda çalışmaya karşı sendikalı olma hakkını kullandığını vurguladı.

….

-15. Karaburun Bilim Kongresi, “Kapitalizmin salgınları ve bitmeyen kavga” şiarı ile 1-4 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Düzenleme kurulu tarafından yapılan duyuruda bu yıl kongrenin İzmir Büyükşehir Belediye’sine ait Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılacağı belirtildi. Pandemi dolayısıyla katılımcı sayısının 120 ile sınırlı tutulacağı duyuruldu. Kongrenin programı açıklandı. 1 Eylül Çarşamba günü başlayacak olan program, 4 Eylül Cumartesi günü sona erecek.

Programda bir çok katılımcının yanı sıra Onur Hamzaoğlu’nun “Salgın ve kapitalizmde sağlık: COVİD-19 Pandemisi bir sağlık sorunu mu?” sunumu 1 Eylül Çarşamba günü açılış oturumunda “Pandeminin krizi, kapitalizmin krizi” konusu çerçevesinde gerçekleştirilecek.Bahadır Özgür’ün “Devlet Baba’dan “Devlet AŞ’ye: Türkiye’de rejimin dönüşümü” sunumu birinci gün 16.30’da “Kapitalizimin kara vebası: Faşizm” başlığı altında gerçekleştirilecek.

Programın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

….

-Cumhuriyet gazetesine dava açıldı. Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi ve oğlunun ortakları arasında bulunduğu şirkete yönelik iddiaları TBMM gündemine taşıyan CHP Milletvekili Murat Emir’in önergesini haberleştiren Cumhuriyet’e 100 bin TL’lik dava açıldı.

“İkinci Pekcan Vakası” başlığı ile gündeme getirilen haber için Bakan Yardımcısı Aydın, Cumhuriyet Gazetesi’nden, sorumlu yazı işleri müdürü Olcay Büyüktaş Akça ile muhabir Erdem Sevgi’den 100 bin TL tazminat talep ediyor.

…..

– Hasta Mahpuslara Özgürlük inisiyatifi, kanser ve birçok hastalığı bulunan 64 yaşındaki tutuklu Ali Osman Köse’nin acil tahliyesini istedi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 364’ncü haftasında Tekirdağ 1No’lu F Tipi Hapishanesinde olan 64 yaşındaki ağır hasta tutuklu Ali Osman Köse’nin sağlık durumuna dikkati çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde yapılan basın toplantıda konuşan Genel Merkez yöneticisi Nuray Çevirmen, Köse’nin uzun yıllardır hapishanede kaldığını, pek çok sağlık sorununun bulunduğunu kaydetti.

…..

-İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve Cumartesi Anneleri sosyal medyadan gerçekleştirdiği 857. hafta eyleminde Hüseyin Aydemir için adalet istedi.

Aydemir, 19 Ekim 1995 sabahı memleketlisi ve yakın arkadaşı Fehmi Tosun’un Avcılar’daki evine gitti. İki arkadaş birlikte kahvaltı ettikten sonra saat 10:00 sıraları evden çıktılar ve bir daha geri dönemediler.

-İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Konak Eski Sümerbank önünde yaptığı eylemde 12 Eylül darbesi sonrası gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in akıbetini sordu.

….

-İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu sosyal medyadan gerçekleştirdiği 492. F Oturması’nda hasta tutsak Hasan Kaymaz’ın serbest bırakılmasını istedi.

Saat 13.30’da paylaşılan videoda basın metnini komisyondan Mehmet Acettin okudu. Acettin, hapishanelerdeki sorunlara çözüm üretilmediğini, çözümsüzlük ve artan hak gaspları mahpusların yaşamını giderek çekilmez hale getirdiğini vurguladı.

…..

-74 baro, Hozat ve Ovacık ilçelerinde günlerdir devam eden yangınlara derhal havadan ve karadan müdahale edilmesi için ortak çağrı yaptı.

74 baro bu yıl içerisinde gerçekleşen orman yangınlarına dair yazılı bir açıklama yayımladı. Orman yangınlarının, her türlü ağaç, otlak alan ve hayvanların barınma yerlerini yok etmekte ve bir bütün halinde canlı yaşamını olumsuz etkilenmekte olduğu vurgulanan açıklamada, “Dünyamızın endemik çeşitliliği floristik ve faunistik zenginliğini barındıran coğrafyamızda ve ülkemizde yanan her ağaç; kuruyan her dere; ateş altındaki her dağ ve tepe; ölen her hayvan, her canlı, anıt ağaçlar; sadece doğal zenginlik değil aynı zamanda kültürel, inançsal ve tarihsel birer öğedir” şeklinde ifade edildi.

Baroların, geçtiğimiz günlerde yaşanan yangın ve sel felaketlerinde sağladıkları dayanışmayı bugün Dersim’de sürdürecekleri belirtilen açıklamada, “Bugün de yok olan ormanlar için Dersim’le dayanışma zamanı” denildi.

-Akbelen Orman’ında nöbet tutan köylüler ile yaşam savunucuları, bölgede yeni maden sahası açma çalışması başlatıldığını duyurdu.

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ. (YK Enerji), Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nin “yürütmeyi durdurma” kararına rağmen Milas ilçesine bağlı İkizköy Mahallesi sınırları içinde yeni bir maden sahası açma çalışması başlattı. Akbelen Ormanı’nda nöbet tutan yurttaşlar, sabah saatlerinde kırıcı, kepçe ve kamyon seslerinin gelmesi üzerine alanı kontrol etmeye çıktı. İkizköylüler ve yaşam savunucuları, İkizköy mezarlığının arkasındaki tepede YK Enerji’nin iş makinelerinin çalıştığını, alanda hafriyat ve kömür çıkarma çalışması yapıldığını tespit etti.

İkizköy Çevre Komitesi, kazı ve hafriyat/kömür taşıma çalışması yapılan alanda bir arkeolojik kazı alanı olduğu, ayrıca alanda her tür faaliyetin Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı ile durdurulduğu belirtti.

….

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.