Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

29-30 Ağustos Ülke Gündeminden

29-30 Ağustos Ülke Gündeminden
11
30 Ağustos 2021 - 11:24

 

-Bugün saat 12.30’da, Mersin Dersimliler Derneği, Dersim’de süren yangınlarına ilişkin Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yapacak.

….

-Bugün saat 13.00’de, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Şişli i Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi’nde toplantı düzenleyecek.

…..

-01 Eylül Çarşamba Günü, saat 18.00’de, İnsan Hakları derneği İstanbul Şubesi, Dünya Barış Günü nedeniyle, Beşiktaş Barbaros Bulvarında basın açıklaması yapacak.

….

-01Eylül, Kadıköy rıhtımda, 19.30’da, İnsanca ve Onurlu Yaşam İnsiyatifi, Dünya Barış günü nedeniyle kitlesel basın açıklaması yapacak.

……

-Sarıgazi Halk Festivali 11 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

Bir araya gelen ilerici-devrimci kurumlar Sarıgazi Halk Festivali Hazırlık Komitesi’ni oluşturarak festival hazırlıklarını sürdürüyor. Festivalin çağrısında yapılan vurgu ise şöyle:

“Sömürüsüz, özgür, eşit ve güzel günler görmek için seni de aramıza, bize dayatılan gerici kuşatmaya karşı direnmeye çağırıyoruz. Sensiz bir eksik olacağız. İnsanca bir yaşam ve gelecek için elini uzat. Düzenlediğimiz Sarıgazi Halk Festivali’ne, sesimize ses kat!”

11 Eylül Cumartesi günü saat 19.00’da düzenlenecek festival programında Haluk Tolga İlhan, Grup Munzur, Grup Vardiya, Koma Gulên Xerzan ve Temel Demirer’in yanı sıra “şiir ve sürpriz sanatçılar” yer alacak.

…..

-Özel okullar ve dershanelerde çalışan öğretmenlerin sendikası Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası) kuruldu. Öğretmen dayanışması olarak yola çıkan özel sektör öğretmenleri “Özel öğretim kurumlarına sendika girecek” iddiasıyla dayanışmalarını resmileştirdi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Antakya, Antalya, Bursa, Eskişehir, Samsun, Ordu, Artvin, Ağrı illerinde kurucu üyelerinin bulunduğu, memleketin hemen her şehrinde var olan bu dayanışma ağları ile Öğretmen Sendikası tüm özel sektör öğretmenlerinin resmi olarak üye olabileceği yasal statüsünü kazandı.

….

-DEDEF, Dersim’de 17 Ağustos’tan bu yana devam eden orman yangınlarına karşı, Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Eylemde yapılan açıklamada, “Batıda havadan müdahale ile yapılan çalışmaların aynısı doğu illerinde de yapılmalıdır. Yangın yayılmadan ve geç kalınmadan havadan ve karadan acil müdahale edilmesini istiyoruz” dedi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Dersim’in Hozat ilçesinde 17 Ağustos’ta askeri operasyon sonucu Tanzig (Danzi), Kurukaymak köyleri ile Koçeri Mezrası’nda başlayan ve Uzunmeşe, Değirmendere, Dereköy köyleri ve Ovacık ilçesinin Buzlutepe (Karper) köyüne bağlı Çamurek ve Hınzori mezralarına yayılan orman yangınının sömdürülmemesini Kadıköy İskele Meydanı’nda protesto etti.

“Dersim’de ormanlar yanıyor. Ses ol” pankartının açıldığı eylemde “Dersim’de ormanlar yanıyor” sloganı atıldı.

…..

-İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına karşı doğa nöbetleri 131.gününde İkizdere Belediyesi önünde yapılan eylemde yapılan konuşmada; ormanları “bir avuç talancıya” teslim etmeyecekleri belirtildi.

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağına karşı bölge halkının başlattığı doğa nöbeti 131. gününde devam ediyor. İstanbul’dan gelen ekoloji örgütleri temsilcileri, bölge halkıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Ekolojistler ve halk, İkizdere Belediyesi önünde açıklama yaptı. İkizdere meydandan belediye önüne kadar yürüyen kitle, “İkizdere İşkencere’de taş ocağı istemiyoruz” ve “Şirketlerin rantına karşı doğayı savun” pankartları taşıdı.

….

-Gülensu-Gülsuyu Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği’nin çağrısıyla bugün gerçekleştirilecek olan halk festivali Maltepe Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Gülensu-Gülsuyu Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği Nurettin Sözen Parkı’nda bugün gerçekleştirilecek olan halk festivali Maltepe Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.Bülent Renkli, Ümit Taşkıran, Cevdet Bağca, Muharrem Çınar, Pınar Aydınlar ve Grup İsyan Ateşi’nin sahne alacağı festival çeteleşmeye, uyuşturucuya ve yoksulluğa karşı düzenleniyordu.

Gülensu-Gülsuyu Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği, mahalle halkını yasak kararına rağmen saat 17.00’da Nurettin Sözen Parkı’na çağırdı.

-Dersim’ de Ovacık ve Hozat ilçeleri bölgelerinde 13 gündür süren ve bugüne kadar gerekli müdahalenin yapılmadığı orman yangınlarına dair Emek ve Demokrasi Güçleri Seyit Rıza Meydanında basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı platform adına Emek Partisi Dersim İl Başkanı Ergin Tekin yaptı. Tekin, yangınlar artarken yangına müdahalede iktidarın yetersiz kaldığını hep birlikte gördüklerini dile getirdi.

-Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Melih Gökçek döneminde ODTÜ’de binlerce ağacın kesilmesiyle yapılan yolu devam ettirmek için ihaleye çıkmasına tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Orman Çiftliği topraklarına ve ODTÜ’ye sahip çıkması beklenirken, Gökçek dönemi yollarını hız kesmeden yapmaya devam etmesi akla ziyandır. Büyükşehir Belediyesi’nin yolu yol değildir. Büyükşehir Belediyesi’ni Gökçek politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz ’’ dedi.

Candan, “Bilim ve teknikten aldığımız güçle, kamu yararını ve yeşil alanlarımızı savunmak için ODTÜ yolu ihalesini de yargıya taşıyacağız ’’ dedi.

….

-Gaziantepspor kulübü bünyesinde çalışan ve 2 yıl önce işten çıkarılan 40 işçinin 4 milyon liralık tazminatı ödenmiyor. Açtıkları davayı kazanan işçiler muhatap bulamıyor. Aralarında kulübe 25 yıl emek verenlerin bulunduğu işçilerden bazılarının maaş alacakları dahi var. Bugün Gaziantep Demokrasi Meydanında basın açıklamalarını gerçekleştiren Antepsporlu işçilerin tek istedikleri haklarının verilmesi.

İşçilerin basın açıklamasına, DİSK Tekstil sendikasına üye olduğu için tazminatsız şekilde işten çıkarılan Akınalbella terlik fabrikasında 10 yıldır çalışan Aydın Göçmen ve arkadaşları da destek verdi.

….

-Hozat’ta mera olarak kullanılan bölgede mermer ocağı çalışmalarının başlatılmasına karşı harekete geçen Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin, kentin maden ve taş ocaklarıyla talan edildiğini belirtti.

Batın Mermer ve Madencilik Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Inciğa (Altınçevre) ve Kîlîsa (Yenidoğdu) köyleri ile Gugkurik mezrası arasında bulunan Şamik Tepesi’nde kurmak istediği mermer ocağının çalışmaları itirazlara rağmen başladı. Verimli tarım arazileri nedeniyle “Hozat’ın Çukurovası” olarak nitelendiren bölgedeki çalışmalara köylüler tepkili.

…..

-Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapılacak mitinge katılım çağrısı yaptı.

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla kentte “Barış Mitingi” düzenleyecek. 1 Eylül saat 17.30’da Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak mitingin tertip komistesinde İHD, KESK, HDP, EMEP, SOL PARTİ, TİP, SYKP, TÖP ve BMG yer aldı.

Tertip Komitesi Başkanı ve İHD Adana Şube Başkanı Av. Yakup Ataş, “Bölgede barış, ülkede demokrasi, hak ve özgürlükler için alanlara” şiarıyla gerçekleştirecekleri mitinge katılım çağrısı yaptı. Ataş, “Bin yıldır birlikte yaşayan Kürt ve Türk halkının barış içinde çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur. Kürtlerin kimliğiyle, diliyle, kendini yönetme hakkıyla, eşit hak ve özgürlüklere kavuşması bütün ülkenin yararınadır. Kürtlerin yok sayılması Türk emekçilerinin yararına değildir. Kürtler kendi dili ve kimliğiyle eşit ve demokratik bir kardeşlik talep ediyor. Özgürlük ve demokrasi ancak bütün ülke için var olabilir. Bunun için hep birlikte barışı inşa etmeliyiz” dedi.

-Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi mezunları nöbet eylemlerine devam ediyor.

Mezunlar her pazar gerçekleştirdikleri online nöbetlerine devam ediyor. Bugün (29 Ağustos) 17’ncisi düzenlenen nöbette mezunlar, direnişten vazgeçmeyeceklerini yineledi.

Bu nöbette mezunlar, “Boğaziçi meselesi memleket meselesidir. Türkiye’de demokratik ve katılımcı ilkelere dayalı bir üniversite için: Kabul etmiyoruz. Vazgeçmiyoruz” dedi.

….

-Muğla Milas İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nda Limak ve IC Holding mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen bölgeden hala kömür çıkarıyor.

Termik santrale yakıt sağlayan linyit madeni sahasının genişletilmesi için yok edilmek istenen Akbelen Ormanı için bölge halkının açtığı davada Muğla 1. ve 3. İdare Mahkemeleri yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Karar rağmen şirket kömür çıkarmayı sürdürüyor. İkizköy İnsanca Yaşam için Direniyor sosyal medya hesabından yağma şu ifadelerle duyuruldu:

“Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı kömürcü şirket #YKEnerji’yi durdurmadı! İkizköy mezarlığının arkasındaki tepede arkeolojik kazı yapılan ve ÇED davamızda tüm çalışmanın durdurulduğu alanda gece saat 04:30’da kırıcılar kepçeler kömür çıkarmaya devam ediyordu.”

….

-Büyük Menderes İnisiyatifi, Denizli Çal ilçesi Aşağı Seyit mahallesinde imza standı açarak, Menderes Nehri ve havzasının korunması gerektiğini anlattı.

Denizli Çal ilçesi Aşağı Seyit mahallesi halkının Büyük Menderes Nehri’nde geleneksel olarak gerçekleştirdiği Sudan Koyun Geçirme Etkinliği, bu sene suyun iyice azalması nedeniyle ek tedbirlerle yapıldı. Kuraklık neticesinde suyun iyice çekildiği nehirde koyunların sudan geçebilmesi için tankerlerle su verilen etkinlik alanı, koyunların geçmesi için hazır hale getirildi. Büyük Menderes İnisiyatifi de burada stant açarak, Menderes Nehri ve kuraklıkla ilgili duyarlılığı artırmak amacıyla halkı bilgilendirerek imza kampanyası düzenledi.

…..

-Fenerbahçe Adası’nda Kalamış Yelken Kulübü’nün de bulunduğu arazinin ranta kurban verilmemesi için direnen Fenerbahçe-Kalamış Dayanışması gönüllüleri, proje için ihale katılım sürecinin 21 Eylül’de sona ereceğini belirterek, yaşam alanlarının korunması için mücadelenin önemine dikkat çekti.

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.