Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Pandoranın kutusu açıldı

“Pandora kutuları” demokrasisi işleyen ülkelerde genellikle cesaretle görevini yapan eller tarafından açılıyor; pisliğe bulaşmış devlet adamlarını ve suçluları cezaevine, duruma göz yuman siyasetçileri de evine gönderiyor

Pandoranın kutusu açıldı
308
03 Ekim 2021 - 21:50

Pandora Belgeleri ”: denizaşırı finansın sırlarına bir dünya dalışı

Jérémie Baruch, Anne Michel, Maxime Vaudano ve ICIJ tarafından

“Le Monde” ve ICIJ gazetecilerinden oluşan konsorsiyum, vergi cennetlerinde uzmanlaşmış on dört firmanın gizli verilerine erişerek 300 kamu görevlisinin, 35 devlet başkanının, 130 milyarderin sırlarını açığa çıkardı …

Varlıklarını meraklı gözlerden gizlemek için vergi cennetlerine başvuran zengin ve güçlülerin kabusu: Sırlarını sert bir şekilde aydınlatan büyük bir gizli veri sızıntısı.

Le Monde’un ortağı olduğu Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) yeni araştırması “Pandora Kağıtları”nda yer alan 35 devlet başkanı (eski veya şimdiki) ve 130 milyarder için bu korkunç gün geldi. Gezegendeki en opak açık deniz merkezlerinden gelen yaklaşık 12 milyon belge, anonim bir kaynak tarafından Radio France ve Fransa’daki “Cash Investigation” da dahil olmak üzere 150 uluslararası medyadan oluşan bir konsorsiyuma iletildi.

ICIJ ve ortakları, tümü halka açık limited şirketlerin oluşturulmasında uzman olan on dört ayrı firmanın arşivlerine erişime sahipti. Ekonominin klasik kurallarının (şeffaflık, adalet, sorumluluk) geçerli olmadığı açık denizin paralel dünyasını döndüren uzun zincirdeki on dört halka. İsimleri halka hitap etmeyecek: Trident Trust, DadLaw, SFM, Alcogal, Il Shin…

 

Olağanüstü harcamalar

Milyarder Erman Ilıcak’ın inşaat imparatorluğu 2014’te büyük bir yıl geçirdi.

Türk moğolunun şirketi Rönesans Holding, medyanın maliyet aşımları ve yolsuzlukla ilgili söylentileri ve projeyi durdurmaya çalışan bir mahkeme emri arasında ülkesinin kavgacı lideri Recep Tayyip Erdoğan için 1.150 odalı bir cumhurbaşkanlığı sarayı inşa etmeyi bitirdi.

Ilıcak ailesini içeren bir diğer önemli olay ise 2014 yılında bu kez kamuoyunun gözünden kaçtı. Pandora Belgelerine göre, kurumsal titan’ın 74 yaşındaki annesi Ayşe Ilıcak, İngiliz Virgin Adaları’ndaki iki offshore şirketinin sahibi oldu.

Her iki şirket de aday direktörler ve aday hissedarlar tarafından yönetildi. Kayıtlara göre şirketlerden biri olan Covar Trading Ltd., ailenin inşaat holdinginin varlıklarını elinde tutuyordu. Gizli mali tablolara göre Covar Trading, faaliyet gösterdiği ilk tam yılında temettülerden 105.5 milyon dolar gelir elde etti. Para bir İsviçre hesabında saklandı.

Uzun süre kalmadı.

Aynı yıl, açıklamalar gösteriyor ki, şirket 105.5 milyon doların neredeyse tamamını “olağanüstü harcamalar” altında listelenen bir “bağış” olarak ödedi. Açıklamalar parayı kimin veya neyin aldığını açıklamıyor.

Illiack, bu hikaye için soruları yanıtlamadı.

Pandora Kağıtları’ndaki Ilıcak ve diğer milyarderler, en çok Rusya (52), Brezilya (15), İngiltere (13) ve İsrail (10) olmak üzere 45 ülkeden geliyor.

Gizli belgelerde adı geçen Amerikalı milyarderler arasında, vakıfları ABD makamları tarafından soruşturmaların hedefi olan iki teknoloji patronu Robert F. Smith ve Robert T. Brockman yer alıyor. Her ikisi de, Belize’nin eski bir başsavcısı olan Glenn Godfrey tarafından işletilen Belize’de bir denizaşırı sağlayıcı olan CILTrust’un müşterileriydi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.